Menu

Zjadamy reklamy

Warsztat copywritera. Wskazówki, inspiracje, przegląd reklamowy.

3 sposoby na kreatywny blok, czyli jak radzić sobie z brakiem weny?

eirena

blok

zdj.: webdesignerdepot.com 

Siedzę i siedzę, myślę i myślę i nic. Kreatywny blok aka weno, ty dziwko. W obliczu pustki w głowie prokrastynacja w postaci pisania tekstu na bloga o tym, jak pokonać pustkę w głowie. I trzy sposoby, które u mnie działają. 

 

Magia ołówka

Nie wiem, co takiego jest w ołówku i w czystej kartce, ale zawsze działa. Co ciekawe, nigdy nie działa z długopisem. Ani z piórem. Ani z zestawem kolorowych, hipsterskich kredek pantonowych. Musi być ołówek i basta.

crayons

Zacznij pisać nawet najgorsze pomysły i najgorsze hasła (Więcej niż...). Takie a la copywriterskie pismo automatyczne. Zmieniaj słowa. Podmieniaj frazy. Zaczynaj z innej beczki. Szukaj synonimów i zapisuj je na bokach kartki. Środek zostaw na hasła i konkretne pomysły. Po prostu pisz.  

Fascynująca jest siła ołówka, może wynika ona z tego, że czujesz, że możesz wszystko zmazać i zacząć od nowa, więc wylewasz na papier ile się da, może to white noise sunięcia ołówka po kartce. Zdaje się, że już Ogilvy o magii ołówka pisał i wiadomo chyba, że nie mógł się mylić.

 

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Jeśli podchodziłeś do tematu tysiąc razy, nie ogarniasz korespondencji z accountem i udało Ci się na 17 różnych sposobów i z użyciem 32 synonimów powiedzieć, że najskuteczniejszą metodą wybielania odbytu jest metoda Całłana, zacznij od innej (nie od dupy) strony. Zadaj sobie pytanie "Co by było gdyby?" i spróbuj z innej perspektywy.

iXGdFNe

Zamiast skupiać się na tym, że 9 na 10 kobiet ma niewybielony odbyt i ten jeden odbyt z dziesięciu (przepraszam Pana, Panie Sznuku) jest zwycięzcą i tylko ta kobieta może bez skrępowania uprawiać seks na pieska, pomyśl co by było gdyby wszystkie odbyty były tak białe i jasne, że by oślepiały. I mężczyźni musieliby non stop nosić okulary słoneczne. Co więcej, oglądając kobiety nie mogliby okularów lekko unosić, tylko musieli właśnie zakładać, żeby nie oślepnąć. I że jest takie miasto - Całtown. I tak tam jest. I też tam możesz się znaleźć. Napisz zaproszenie do tego miasta. Zaproponuj darmowe okulary przeciwsłoneczne do każdego opakowania. 

Wiem, wiem. 

giphy

Nie napiszę tej puenty, mimo że się nasuwa.

 

Zrób coś

Czasem, kiedy już nic nie działa, lub nie działa tak dobrze, jakbym chciała, szukam inspiracji w magicznym Gdzieś. Włączam Akademię Pana Kleksa. Albo Czas na Przygodę. Łapię za komiks albo otwieram książkę na chybił trafił. Odpalam Pinteresta albo włączam Whose line is it anyway. Wychodzę na balkon zapalić i popodglądać ludzi. Kilka razy zdarzyło mi się wpaść na doskonały pomysł oglądając wizje Johna Doriana w Hożych Doktorach. 

16

Jeśli nic z tego nie zadziała, zostaje niezawodna ubikacja - miejsce olśnień i genialnych pomysłów. Polecam równie gorąco.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Hamak Life] *.play-internet.pl

  Ha ha - fajny tekst :) Dodałabym złote myśli pod prysznicem. Do tworzenia fabuł inspirująco działają na mnie niektóre seriale i Thorgal. Z ołówkiem się zgadzam - miękkie, kreatywne narzędzie, ale farby też się sprawdzają :)

 • eirena

  Seriale to skarbnica inspiracji!

 • Gość: [Monttsserat] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Może się przyda. Mam straszną blokadę twórczą, ale do pisania opowiadań, do których zapaliłam się jakiś czas temu i teraz co siądę, mam w głowie totalną pustkę.

 • eirena

  Monttsserat, nie wiem, czy znasz spisekpisarzy.pl - tam dużo o pisarskich blokach. Często czytam i polecam.

 • axe007

  Wskazówki godne zastosowania dla Copywritera i Pozycjonera, który często znajduje się w pewnym mniejszym i większym dołku. Ja to wszystko omijam przez dyscyplinę, regularność, plan i organizację. Ale te wskazówki również są cenne i część z nich wykorzystuję każdego dnia :)

 • Gość: [Anka] 185.30.125.*

  Wiele pomysłów znaleźć można w sieci lub ze szkoleń dla firm, w których zawsze można uczestniczyć ;) Kreatywność to podstawa nie tylko w branży marketingowej, dlatego trzeba się rozwijać ;)

© Zjadamy reklamy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci