Menu

Zjadamy reklamy

Warsztat copywritera. Wskazówki, inspiracje, przegląd reklamowy.

Reklamowe Super Bowl 2016

eirena

superbowlźr.: tickettriumph.com 

Zeszłoroczny festiwal reklamowy z tzw. Big Game nie znalazł swojego miejsca na Zjadamy Reklamy. W tym roku się poprawiam, szczególnie, że warto o kilku reklamach wspomnieć - nie tylko dlatego, że śmieszą/wzruszają/czemujategoniewymyśliłam.

To, co można było zauważyć podczas 50. Super Bowl, to:

- coraz mniej reklam abstrakcyjnych

- coraz mniej reklam odwołujących się do patriotyzmu (co, biorąc pod uwagę falę "narodowych" nastrojów na całym świecie i to, jak mocno Amerykanie doceniają made in America, trochę zaskakuje)

- sygnał, że kredyty, włącznie z hipotecznymi, wracają do łask i Amerykanie odzyskują zaufanie do banków

Reklamy SB były, na moje, dosyć spokojne i zrównoważone. Nawet kiedy sięgały do absurdu, jak Walken Closet, czy Skittles (Skittles! Bastion absurdu!) to jednak dosyć delikatnie i bez przegięcia (poza Mountain Dew).  

Jeśli już jesteśmy przy Mountain Dew, to ta reklama otwiera moją złotą 10tkę 50. Super Bowl. Niestety osadzenie video z jakiegoś powodu nie działa, więc polecam obejrzeć na YT.

Równie mocno rusza mnie Honda Ridgeline:

I Doritos Ultrasound:

Ten spot Heinza zapewne znacie, bo pojawił się przed finałem i rozkochały się w nim wszystkie portale piszące o reklamach:

Ale mam nadzieję, że nie znacie (i docenicie!) 2 doskonałe spoty napoju Bai - Zaklinacza koni:

I cheerleaderki:

Cheerleaderki i zaklinacz koni to genialny przykład copywriterskiej zabawy w "co by było, gdyby". Jeśli uda Ci się pomyśleć o tym, co by było, gdyby najradośniejsze osoby na świecie dostały depresji, a w pełnym wyczucia zawodzie pojawił się da man, to macie te dwie reklamy. Z tej samej zabawy i z genialnego wykorzystania powielanych stereotypów wyrasta reklama Toyoty Prius - najdłuższy pościg (<3):

Przy czym po obejrzeniu drugiej reklamy dla Priusa mam wrażenie, jakby ktoś zbyt mocno się starał. Jak niepewny siebie człowiek na pierwszej randce. Który chce powiedzieć o sobie wszystko.

W najlepszych reklamach Super Bowl pojawił się też podszyty społecznym celem spot dla Budweisera z Hellen Mirren:

Fitbit nie zrobił reklamy ani absurdalnej, ani wzruszającej, ani wyglądającej jak Hollywoodzka produkcja za milion dolarów, a jednak ten spot jest jednym z moich faworytów - zabawa obrazem i skojarzeniami jest równie dobra, jak zabawa słowem. Dualities doskonale pokazuje też siłę świetnego montażu.

Jeep 4x4ever to nie są moje klimaty, ale spot pokazuje, jak wielka jest siła muzyki. Jako nieamerykanka nie czuję siły i historii Jeepa. Ale czuję tę muzykę i reklamę oglądałam kilka razy - tylko dla dźwięków.

Poza ulubieńcami jest też kilka spotów wartych wspomnienia - z różnych powodów.

Reklamy, szczególnie te, których 30 sekund 5 milionów dolarów, muszą odwoływać się do wyczuwalnych w społeczeństwie trendów, zrywów, emocji. Tym zagrał PayPal - w trakcie oglądania reklamy uświadamiamy sobie, że rzeczywiście - banknoty to old money, kto jeszcze nosi coś w portfelu (poza, oczywiście, osobami, które chcą wyjść z pułapki zadłużenia).

A jeśli jesteśmy przy zadłużeniu, to warto spojrzeć na reklamę Rocket Mortgage:

Nie wiem, czy to oznacza, że Amerykanie znowu ufają bankom i po fali bankructw przestały ich przerażać kredyty hipoteczne, ale wiem, że subiektywne odczucie po obejrzeniu tego spotu, to:

Zrzut_ekranu_20160208_o_16.53.15czyli najbardziej przerażające billboardy, jakie widziałam (konsumpcja level miljon). Oczywiście wiem, że tak działa ekonomia, obieg pieniądza i takie tam, ale jako lewaczka i socjalistka, obserwująca to, co dzieje się i na naszym podwórku i na podwórkach, gdzie niby trawa jest bardziej zielona, mam skoki ciśnienia, kiedy widzę to właśnie*.

*Tak, głosowałam na Razem.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Zjadamy reklamy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci